Preview Mode Links will not work in preview mode

Feb 1, 2021

Po 10 latach demokratycznych rządów w Myanmarze, czyli dawnej Birmie, do władzy powróciła armia, zamykając do więzień najważniejszych cywilnych polityków, w tym laureatkę pokojowej nagrody Nobla, panią premier Aung San Suu Kyi. W cotygodniowym podcaście "O świecie w Onecie", Michał Broniatowski i Adam Jasser, rozmawiają o tym, jak po raz kolejny okazało się, że bez solidnych instytucji demokratycznych, nie da się obronić żadnego państwa przed brutalną siłą.

W niedzielę w Rosji odbyła się kolejna seria demonstracji w obronie aresztowanego Aleksieja Nawalnego i przeciwko władzom na Kremlu. Po raz kolejny też protestujący, którzy wyszli na kilkunastostopniowy mróz, zostali brutalnie zaatakowani przez policję i zatrzymanych zostało ponad 5 tys. osób.

Już ponad 105 mln osób obejrzało "Pałac Putina", dwugodzinny dokument, przygotowany przez Fundację Walki z Korupcją Nawalnego, który demaskuje w jaki sposób okradane są na wielką skalę państwowe spółki i pokazuje oszalały przepych rezydencji Władimira Putina nad Morzem Czarnym.

W Unii, jej przywódcy wymusili na firmie AstraZeneca zwiększenie dostaw szczepionki na koronawirusa, a przy okazji wprowadzili bardzo kontrowersyjny zakaz ich eksportu do krajów spoza wspólnoty – przy okazji złamali (na krótko, co prawda) postanowienia umowy brexitowej z Wielką Brytanią.

Bruksela przeżywa ciężkie chwile, bo jest krytykowana przez kraje członkowskie za zbyt powolne dostawy szczepionek, jakie wynegocjowała latem w imieniu krajów członkowskich. Rośnie też niezadowolenie w sprawie tempa szczepień w poszczególnych krajach, ale okazuje się, że Polska w tej konkurencji, wypada w Unii bardzo dobrze – w naszym kraju szczepienia przebiegają szybciej niż średnia unijna.

W niedzielę minął rok, od kiedy Wielka Brytania wyszła z Unii. Kraj przeżywa wielkie kłopoty – zwłaszcza logistyczne – z powodu zamknięcia granic, ale premier Boris Johnson ma jeden ważny powód do dumy: dzięki wyjściu z Unii, Brytyjczycy mogli samodzielnie zamawiać szczepionki i uniknąć biurokratycznych opóźnień i teraz proces szczepienia jest na Wyspach niemal pięciokrotnie szybszy niż na kontynencie.