Preview Mode Links will not work in preview mode

Apr 19, 2021

Były dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove, ostrzega, że Kreml, gromadząc ogromne siły przy południowo-wschodnim krańcu Ukrainy, być może planuje pełną aneksję Donbasu albo inwazję w rejonie ujścia Dniepru, żeby zabezpieczyć wodę dla wysychającego Krymu, który Rosja okupuje od 7 lat – Breedlove dopuszcza także możliwość, że prezydent Władimir Putin jedynie sprawdza, jak zareaguje Zachód na eskalację napięcia. Michał Broniatowski i Adam Jasser rozmawiają w cotygodniowym podcaście "O świecie w Onecie" także o niezwykłym incydencie dyplomatycznym, w ramach którego Praga wydaliła 18 rosyjskich dyplomatów, a Moskwa odpowiedziała wyrzuceniem 20 Czechów.

Breedlove w rozmowie z dziennikarzem POLITICO wskazał, że podciąganie szpitali polowych, wielkich zapasów oraz artylerii dalekiego zasięgu do granicy z Ukrainą, może świadczyć o tym, że opcja zakładająca jedynie drażnienie Zachodu przez Rosję, może okazać się nadmiernie optymistyczna.

W okresie tego wielkiego napięcia i bezpośrednio po tym, jak USA nałożyły sankcje na Rosję, wydalając przy tym 10 jej dyplomatów, Czesi zdecydowali się na wydalenie aż 18 Rosjan, których uznali za wykonujących zadania szpiegowskie. A wszystko dlatego, że prawie 7 lat po niewyjaśnionych do dziś dwóch wielkich eksplozjach w składach broni, akurat teraz uznali, że trzeba wysłać do Moskwy sygnał – i to od razu tak ostry.

Poza ogłoszeniem w ubiegłym tygodniu sankcji wobec Rosji, amerykański prezydent Joe Biden zapowiedział również ostateczne wycofanie z Afganistanu wszystkich żołnierzy USA, co spotkało się z krytyką, że naraża kraj na podporządkowanie go talibom czyli islamskim fundamentalistom.

Nie cichną echa dyplomatycznego skandalu, w którym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen została upokorzona podczas wizyty w Turcji przez prezydenta Recepa Erdoğana, a szef Rady Europejskiej Charles Michel kompletnie na to nie zareagował. Von der Leyen dla odmiany spostponowała prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, arogancko odrzucając jego zaproszenie na obchody rocznicy niepodległości Ukrainy, a zrobiła to za pośrednictwem swojego asystenta, który napisał, że pani przewodnicząca nie ma czasu.

Na koniec dobra wiadomość – brytyjski "Financial Times" pisze, że konsumenci na całym świecie zgromadzili dodatkowe 5,4 biliona dolarów oszczędności od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. To rokuje, że po zniesieniu lockdownowych ograniczeń, nastąpi mocne odbicie wydatków i impuls do szybkiego wzrostu gospodarczego.