Preview Mode Links will not work in preview mode

Jul 26, 2023

Skrajnie prawicowa izraelska koalicja przepchnęła przez parlament ustawę ograniczającą prawa Sądu Najwyższego do kontrolowania władzy. Ten sąd spełniał w Izraelu rolę podobną do Senatu, poskramiając decyzje rządu i Knesetu, które uznał za niezgodne z zasadami demokracji. Kraj jest w stanie wrzenia. O skutkach głosowania w Jerozolimie i o podobieństwach z innymi krajami rządzonymi przez ludzi z dyktatorskimi ciągotami, rozmawiają w podcaście "O świecie w Onecie" Michał Broniatowski i Adam Jasser. Rozmawiają również o porażce skrajnej prawicy w wyborach w Hiszpanii i działaniach europarlamentu, zmierzających do likwidacji liberum veto w Unii Europejskiej, z którego szeroko ostatnio korzystają Polska i Węgry.

W hiszpańskich wyborach wygrała centroprawicowa Partia Ludowa, ale jej ewentualnej koalicji ze skrajnie prawicową partią VOX nie starczy głosów, by stworzyć rząd. Kraj czeka długi proces formowania rządu przez dotychczasową partię władzy, czyli socjalistów, którzy zajęli drugie miejsce i potrzebować będą poparcia niewielkich nacjonalistycznych ugrupowań z Katalonii i Kraju Basków. Istnieje też mało prawdopodobna opcja tzw. wielkiej koalicji dwóch zwycięskich partii… albo za dwa miesiące rozpisane zostaną kolejne wybory.

Europarlament o zniesieniu liberum veto w Unii

Pięć największych frakcji Parlamentu Europejskiego zgodziło się na rozpoczęcie procesu zmian w traktatach UE, które mają doprowadzić do zniesienia praw krajów członkowskich do stawiania weta w procesie stanowienia prawa wspólnoty. Deputowani chcą doprowadzić do zniesienia zasady jednomyślności w głosowaniach nad kwestiami polityki międzynarodowej i obronnej Unii.

Kłopot w tym, że szanse na wprowadzenie tych zmian są niewielkie, ponieważ kraje członkowskie muszą jednogłośnie być za, co oznacza, że na przykład Polska i Węgry musiałyby zgodzić się na utratę swoich uprawnień do stawiania weta…