Preview Mode Links will not work in preview mode

Apr 26, 2022

Emmanuel Macron zdobył drugą kadencję w Pałacu Elizejskim i będzie mógł teraz poświęcić się swojej wymarzonej misji przywódcy coraz bardziej jednoczącej się Unii oraz Europy, która według jego zamiarów ma się coraz bardziej uniezależniać od Ameryki. Nie będą mu już w tym przeszkadzały ograniczenia polityki wewnętrznej, bo nie musi dbać o kolejne wybory. Europa odetchnęła, bo Macron pokonał przeciwniczkę, reprezentującą miliony Francuzów nastawionych antyglobalistycznie, antyunijnie, antyimigracyjnie, nacjonalistycznie i protekcjonistycznie. Michał Broniatowski i Adam Jasser rozmawiają w podcaście "O świecie w Onecie" nie tylko o uldze po wyborach we Francji i w Słowenii, gdzie sromotnie przegrał tamtejszy populista Janez Janša, ale i o tajnej wizycie wysokich przedstawicieli Ameryki w Kijowie i o przejęciu Twittera przez Elona Muska.
Macron ma przed sobą dwa pilne zadania – za miesiąc odbędzie się w Brukseli spotkanie Rady Europejskiej, na którym będzie reprezentował francuską prezydencję w Unii i będzie miał okazję do udowodnienia francuskiego przywództwa w kwestii wspólnej walki z rosnącymi cenami energii i ewentualnego embarga na dostawy ropy i gazu z Rosji. W kolejnym miesiącu będzie musiał przypieczętować swoją kontrolę nad Francją w wyborach parlamentarnych, po których albo Zgromadzenie Narodowe pozostanie stempelkiem przybijającym jego decyzje, albo też utrata większości, zmusi go do współrządzenia z opozycją, czyli do znanej z przeszłości cohabitation.
Niemcy po odejściu Angeli Merkel i powstaniu wielokolorowego rządu koalicyjnego nie wydają się w stanie utrzymać swojej międzynarodowej pozycji, co wyraźnie widać w ich niezdecydowanej postawie wobec pomocy wojskowej dla Ukrainy. Berlin dokonał już niezwykłego odwrotu od swojej tradycyjnej postawy pacyfistycznej, ale trudno jest mu przestawić się na mowę siły w stosunku do Moskwy z dotychczasowego "rozumienia uzasadnionych interesów Rosji". Niemcy wydają się dalej nie widzieć w Rosji agresora, a kanclerz Olaf Scholz wciąż woli publicznie ostrzegać przed rosyjską potęgą, ale ostatecznie będzie musiał się przyłączyć do praktycznie już trwających dostaw ciężkiego uzbrojenia dla Ukrainy.
Niedzielna utajniona wizyta w Kijowie najwyższych przedstawicieli administracji amerykańskiej, sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i szefa Pentagonu Lloyda Austina – pierwsze takie spotkanie zachodnich oficjeli z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, z którego nie pojawiły się żadne sweet selfie – zapewne wkrótce przyniesie ważne postanowienia w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Blinken i Austin zaprezentowali też po spotkaniu nowy język na temat Rosji. Ten pierwszy mówił: "Nie wiemy, jak potoczą się dalsze losy tej wojny, ale wiemy, że suwerenna, niepodległa Ukraina będzie istnieć o wiele dłużej, niż Władimir Putin jest na scenie".
A drugi powiedział: "Chcemy widzieć Rosję osłabioną do tego stopnia, by nie mogła robić takich rzeczy, jakie robiła, najeżdżając Ukrainę".
Ameryka nie owija już więc w bawełnę: chce usunąć Putina i pokonać militarnie Rosję tak, aby nie była już zagrożeniem.
Rosja tymczasem spełnia swoją obietnicę ataków na punkty przerzutu broni i magazyny paliw na Ukrainie – ostrzelała ostatnio rakietami pięć obiektów kolejowych na zachodzie Ukrainy, które wykorzystywane są transportu broni na Donbas.
W ubiegłym tygodniu doszło do porozumienia w Unii w sprawie nowej, przełomowej regulacji dotyczącej wielkich platform społecznościowych. Nazywa się Digital Services Act i ma na celu ograniczenie zdjęć przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci, treści terrorystycznych i opisów niebezpiecznych produktów. Przede wszystkim jednak zmusi właścicieli platform do ujawnienia ich algorytmów. Kto się nie podporządkuje, może oczekiwać grzywny sięgającej 6 proc. swojego globalnego przychodu, a nawet zakazu działalności dla tych, którzy wielokrotnie będą łamać przepisy.
Przez ostatni tydzień śledziliśmy też walkę Elona Muska o przejęcie Twittera, co mu się w końcu udało za 44 mld dolarów. Kontrola nad tą platformą da mu nowe narzędzie do naciskania na amerykańskie organy regulacyjne, które od lat krytykuje za stawianie przeszkód kolejnym jego przełomowym projektom, takim jak Tesla czy Starlink.