Preview Mode Links will not work in preview mode

Mar 8, 2021

Już po sześciu tygodniach urzędowania prezydent Joe Biden spełnił jedną ze swoich najważniejszych obietnic i przeprowadził przez Kongres pakiet wsparcia dla obywateli wart rekordowe 1,9 bln dolarów. Na każde dziecko i niepracującego członka rodziny wypłacone zostanie 1400 dolarów, a o tym co tak znacząca interwencja państwa oznacza również dla gospodarki światowej rozmawiają w cotygodniowym podcaście Michał Broniatowski i Adam Jasser.

To wielki polityczny sukces Bidena, bo wcale nie było pewne czy uzyska poparcie w swojej własnej partii. Ekonomiści szacują, że dzięki pakietowi, wzrost gospodarczy w tym roku osiągnie najwyższy poziom od dziesięcioleci, a liczba Amerykanów żyjących w ubóstwie zmniejszy się o jedną trzecią.

Papież Franciszek odbył historyczną i niezwykle niebezpieczną wizytę w Iraku, podczas której spotkał się z jednym z najważniejszych szyickich przywódców, ajatollahem Ali al-Sistanim.

Liczba chrześcijan zmalała w ciągu ostatnich dwóch dekad w Iraku z niemal półtora miliona do około 250 tys., ale poza ogromnym znaczeniem tej pielgrzymki dla wiernych, podróż Franciszka może przyczynić się też do odblokowania dialogu Iranu ze Stanami Zjednoczonymi.

W ubiegłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości UE wydał kolejny wyrok w sprawie polskiej reformy systemu sądownictwa, stwierdzając, że kolejne nowelizacje polskiej ustawy o KRS mogą naruszać prawo unijne.

Wyrok jest bezwzględnie wiążący dla polskiego rządu, ale minister sprawiedliwości stwierdził, że go "nigdy nie uzna". To grozi ukaraniem Polski idącą w dziesiątki tysięcy euro dziennie grzywną i ogromnym uszczerbkiem na prestiżu w Unii.

Kilka dni po tym jak liderzy unijni zadeklarowali poparcie dla działań Brukseli w sprawie wspólnej dystrybucji szczepionek na koronawirusa, kilka krajów członkowskich złamało zasady unijnej strategii w tej sprawie. Austria i Dania zwróciły się o wsparcie do Izraela, Polska do Chin, a Słowacja i Czechy przyłączyły się do Węgier i będą stosować preparaty i z Rosji i z Chin.