Preview Mode Links will not work in preview mode

Jun 27, 2023

Jewgienij Prigożyn i jego najemnicy nie mogliby przekroczyć granicy z Ukrainą, przejąć bez walki kwaterę główną wojsk inwazyjnych w Rostowie i dojechać bez jednego strzału w pobliże Moskwy, gdyby tej awantury nie ochraniała silna kremlowska frakcja. Na tyle silna, że zdołała zmusić Władimira Putina do opowiedzenia się po jednej ze stron w kremlowskiej wojnie buldogów – służba bezpieczeństwa przeciw armii – i do upokarzającego przebaczenia "zdrajcy" Prigożynowi. Czy jest to celna hipoteza na temat wydarzeń na szczycie władzy w Rosji, przekonamy się, kiedy (no i oczywiście, jeśli) stracą pracę minister obrony Sergiej Szojgu i szef sztabu generalnego Walerij Gierasimow. Michał Broniatowski i Adam Jasser rozmawiali w podcaście "O świecie w Onecie" również o nowym pakiecie unijnych sankcji, tym razem skierowanych nie bezpośrednio przeciw Rosji, a przeciw firmom i krajom, które pomagają Moskwie obejść embargo, zwłaszcza na ropę.

Pod czyim parasolem

Najbliższe dni pomogą zrozumieć, co zdarzyło się w Rosji w ubiegłą sobotę. Jednak jedną z niewielu rzeczy, które są pewne, jest ta, że Putin najpierw zareagował głośno i buńczucznie, zapowiadając przykładne ukaranie "strzelających ojczyźnie w plecy", a potem jeszcze tego samego dnia zgodził się na "azyl" Prigożyna w Białorusi, dokąd ten udał się wraz z kilkunastoma tysiącami swoich żołnierzy.

Tych kilka dni dają sobie również zachodni przywódcy, których Joe Biden namówił, by zachowali "milczenie" i "neutralność" w sprawie buntu. Wszyscy jak mantrę powtarzają: "Ogólny rezultat tej sprawy dopiero się okaże".

11 pakiet sankcji

Setki tankowców, pływających pod egzotycznymi banderami, mogą zostać zablokowane w europejskich portach w ramach nowych działań mających na celu rozprawienie się z nielegalną sprzedażą rosyjskiej ropy naftowej, która według zachodnich krajów pomaga finansować wojnę na Ukrainie.

Bruksela jest zaniepokojona tak zwaną flotą cienia, składającą się z setek starzejących się tankowców przewożących rosyjską ropę naftową, potencjalnie kupowaną po cenach powyżej 60 dol. za baryłkę, narzuconych przez G7.

Rosja zwiększyła eksport ropy naftowej do krajów takich jak Indie, Chiny i Pakistan w ostatnich miesiącach, a dane pokazują, że Unia importuje od nich potem paliwo rafinowane z tej ropy.

Zwycięstwo skrajnej prawicy w lokalnych wyborach w Niemczech

Antyimigracyjna, sceptyczna wobec zmian klimatycznych Alternatywa dla Niemiec wygrała swoje pierwsze wybory okręgowe – i awansowała na drugie miejsce pod względem popularności w sondażach.

Kandydat AfD Robert Sesselmann wygrał w niedzielę wybory w Sonnebergu, we wschodnioniemieckiej Turyngii, przeciwko urzędującemu staroście Jürgenowi Köpperowi z centroprawicowej Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) – pomimo poparcia kandydata CDU przez inne partie, takie jak Socjaldemokraci (SPD), Zieloni i Wolni Demokraci.