Preview Mode Links will not work in preview mode

Aug 16, 2023

Były prezydent Donald Trump ma przed sobą cztery procesy karne. O ile jednak dotychczas wyroki za wszystkie postawione mu zarzuty zależały jedynie od decyzji sędziego i mógł dostać albo karę więzienia, albo grzywnę, to elementem najnowszego oskarżenia jest usiłowanie nakłonienia urzędnika stanowego ze stanu Georgia do kłamstwa w sprawie wyniku wyborów prezydenckich z 2020 r. – za takie przestępstwo sprawca musi obowiązkowo iść za kraty na przynajmniej jeden rok. Michał Broniatowski i Adam Jasser rozmawiali w podcaście "O świecie w Onecie" również o międzynarodowej części pytań referendalnych, które zgłosił PiS oraz o sojuszniczych implikacjach ogromnych zakupów broni w Korei Południowej.

Spośród czterech pytań zaplanowanych na referendum 15 października, trzy odnoszą się do polskich stosunków międzynarodowych. Chodzi o pytania o wyprzedaż majątku podmiotom zagranicznym, o likwidację bariery na granicy z Białorusią i o przymus przyjmowania imigrantów z Bliskiego Wschodu.

Projektodawca spodziewa się odpowiedzi "nie" na te pytania, co sugeruje, że istnieje jakaś siła polityczna, która chciałaby Polakom wszystkie te sprawy narzucić, a PiS chce mieć "podkładkę", żeby móc stawić im czoła. Rzecz w tym, że nikt nie planuje żadnej "wyprzedaży" i nikt nie żąda od Polski "przyjmowania imigrantów" – wprost przeciwnie, Unia chce nam nawet dopłacać za przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Co do bariery na granicy, to w istocie obojętne jest, czy ona istnieje, czy nie, bo i tak Polski przed niczym nie chroni.