Preview Mode Links will not work in preview mode

Nov 28, 2023

Zakorkowanie ukraińskiej granicy wpływa na zdolności obronne Ukrainy, bo z powodu kontroli, jakiej dokonują blokujący, wiadomo, co wiozą ciężarówki, a więc także o transportach na potrzeby wojny – wywiad rosyjski nie mógłby sobie wymarzyć lepszej okazji do zbierania kluczowych informacji. Michał Broniatowski i Adam Jasser rozmawiają w podcaście "O świecie w Onecie" również o wymianie zakładników w Izraelu i błędach, jakie popełnił premier Binjamin Netanjahu od początku wojny z Hamasem.

Polskie władze nie robią nic z blokadą, którą zorganizowało kilkadziesiąt osób, a która powoduje ogromne szkody dla ukraińskiej gospodarki, a przede wszystkim szkodzi bezpieczeństwu Ukrainy. To zwykła hipokryzja i podważanie wiarygodności ze strony rządu, który ma pełne usta zapewnień o przyjaźni dla naszych walczących z Rosją sąsiadów.

Zakładnicy wracają do domu

Premier Binjamin Netanjahu nie tylko zlekceważył ostrzeżenia o sile terrorystów, ale też popełnił poważny błąd, strasząc "zagładą Izraela", która nigdy nie groziła po 7 października, a także porównując brutalny mord na 1,4 tys. Izraelczykach do Holokaustu. Ponadto eksperci mówią, że liczba ofiar cywilnych w Strefie Gazy pokazuje, że wskaźnik zgonów podczas izraelskiego ataku ma niewiele precedensów w tym stuleciu.

Skrajna prawica wygrywa w Holandii

Geert Wilders c prawda wygrał niedawne wybory w Holandii, ale nie jest wcale przesądzone, że obejmie władzę w kraju. Aby do tego doszło, potrzebuje znaleźć sojuszników, którzy wejdą z nim w koalicję. A to nie będzie wcale takie łatwe.

Poprzedni premier Mark Rutte potrzebował rekordowych 299 dni, by utworzyć rząd. Tym razem może to potrwać jeszcze dłużej.